Sabaton - "The Price Of A Mile"
o błotnej kampanii słów kilka



„Nigdy wcześniej ani nigdy później, na żadnej innej szerokości geograficznej, tak niewielki skrawek ziemi nie został tak bardzo naznaczony wojną."

Krzysztof Marcinek, Passchendaele. Kampania we Flandrii 1917, Zabrze 2009, s. 386.


Podobnie jak „Angels Calling", utwór „The Price Of A Mile" ukazuje tragedię ludzi, którzy walczyli w czasie I wojny światowej na froncie zachodnim. Tym razem muzycy Sabatonu napisali piosenkę o konkretnej bitwie. Ich wybór nie padł jednak na żadną z bardziej znanych: nad Marną, pod Verdun czy Ypres, ale na jedną z najdramatyczniejszych batalii wielkiej wojny (często pomijaną w szkolnych podręcznikach historii) - bitwę pod Passchendaele.



Kampania we Flandrii była pomysłem Brytyjczyków i trwała od lipca do listopada 1917 r. Jej celem było przełamanie frontu oraz zdobycie niemieckich baz okrętów podwodnych w Belgii. Położona na podmokłym terenie, poprzecinana strumykami i niewielkimi rzekami Flandria stała się świadkiem wydarzeń, nad którymi pochylają się muzycy Sabatonu pytając: Czy warto było dla kawałka ziemi poświęcić tyle ludzkich istnień?



Podczas walk we Flandrii bardzo duży wpływ na wydarzenia miały warunki atmosferyczne. Nieszczęśliwie dla wojsk alianckich, po stronie których walczyli Brytyjczycy, Francuzi, Kanadyjczycy, Australijczycy, Nowozelandczycy, sierpień roku 1917 okazał się rekordowy pod względem zarówno liczby deszczowych dni, jak i sumy opadów atmosferycznych. W dodatku miliony pocisków artyleryjskich zniszczyły system melioracyjny okolic Passchendaele. Z tego powodu pole bitwy zmieniło się w ocean błota. Prowadzenie ataku na takim terenie stało się koszmarem. Szarżujący żołnierze musieli zmierzyć się nie tylko wrogiem, ale także z przeraźliwie ciężkimi warunkami terenowymi. Z trudnością mogli się poruszać, zapadali się w błoto po kolana, a nawet po pas. Wielu rannych żołnierzy utonęło w bagnistej ziemi.



Po prawie czterech miesiącach ciężkich walk wioska Passchendeale została zajęta. Niemcy oddali aliantom 6 mil (ok. 10 km) ziemi zamienionej w pustynię. Cena strat poniesionych przez państwa Ententy była niewspółmierna do zdobyczy terytorialnych. Pola wokół Passchendaele pochłonęły około pół miliona żołnierzy walczących po obu stronach.



Epilog: Pół roku później, w kwietniu 1918 r., w wyniku ofensywy niemieckiej ziemie zdobywane przez aliantów przez 4 miesiące stracono w ciągu... 4 dni.

Osobom zainteresowanym szczegółami bitwy pod Passchendaele polecam książkę Krzysztofa Marcinka „ Passchendaele. Kampania we Flandrii 1917".

A oto wideoklip do utworu Sabatonu "The Price Of A Mile" opowiadający o tamtych wydarzeniach:






Więcej wideoklipów z filmowymi archiwaliami zrealizowanych do utworów Sabatonu znajduje się na stronie autora: GhostDog780430


0 komentarze:

Prześlij komentarz

Powrót do strony Sabaton i historia